بدهی مالیاتی

چجوری بفهمیم چقدر بدهی مالیاتی داریم

چجوری بفهمیم چقدر بدهی مالیاتی داریم؟ در این پست با ما همراه باشید.

بدهی مالیاتی به‌معنای مبلغی است که برای مالیات باید پرداخت می‌شده و نشده است. حالا اگر شما هم تجربه بدهی مالیاتی دارید ابتدا باید استعلام بدهی مالیاتی خود را انجام دهید و سپس با استفاده از روش‌های پرداخت این بدهی را تسویه کنید. در حال حاضر استعلام بدهی مالیاتی به‌صورت آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام می‌شود.

ورود به سامانه استعلام مالیاتی

امروزه تقریبا تمامی کارهای مالیاتی به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. به‌همین خاطر برای هرگونه امور مالیاتی باید به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به آدرس https://my.tax.gov.ir/ مراجعه کنید. علاوه بر لینک ذکر شده، شما می‌توانید با ورود به سایت سازمان امور مالیاتی، بخش خدمات اصلی مالیاتی، گزینه درگاه ملی خدمات الکترونیک را انتخاب کنید و سپس از خدمات استفاده کنید.

بدهی مالیاتی

اگر تابه‌حال از خدمات این پایگاه استفاده نکردید، ابتدا باید در سایت ثبت‌نام کنید و اگر از قبل حساب کاربری دارید، از بخش ورود اطلاعات خود را وارد کنید تا وارد سامانه جامع مالیاتی شوید.

برای ورود به این سامانه همانطور که در تصویر نیز مشخص است، به شناسه ملی (اشخاص حقوقی و شرکت‌ها) یا کد ملی (اشخاص حقیقی) نیاز دارید.

موقع ورود به سامانه استعلام مالیاتی لازم است سیم کارت فردی که می ‌خواهید بدهی مالیاتی وی را استعلام کنید با کد ملی او دارای انطباق باشد .

مطالعه بیشتر  ارسال لیست بیمه 1402

بهتر است اگر مشمول مالیات هستید در اولین فرصت در این درگاه ثبت‌نام کنید تا بتوانید از خدمات مختلف آن استفاده کنید.

علاوه بر استعلامی بدهی مالیات با شناسه ملی شما می‌توانید از ممنوع الخروج بودن خود نیز با خبر شوید.

مشاهده سوابق مالیاتی با کد ملی

در راستای هوشمندسازی و ساده‌سازی سامانه‌های مالیاتی، سازمان امور مالیاتی امکان استعلام سوابق مالیاتی را با استفاده از کد ملی ایجاد کرده است. توجه کنید که برای استعلام سوابق و بدهی مالیاتی خودتان در این روش فقط به کد ملی نیاز دارید.

برای استعلام سوابق مالیاتی باید مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا وارد سامانه سازمان امور مالیاتی به آدرس my.tax.gov.ir شوید.

یک کد ۶ رقمی از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود که این کد را باید در کادر زیر وارد کنید:

ورود به سامانه بدهی مالیاتی

بعد از ورود به سایت در سمت راست بر روی گزینه “درخواست‌ها” کلیک کنید.

سپس بر روی گزینه “استعلام بدهی مالیاتی” کلیک کنید.

استعلام بدهی مالیاتی

ر مرحله بعد با وارد کردن شماره ملی خودتان می‌توانید همه سوابق مالیاتی و بدهی مالیاتی خودتان به عنوان شخص حقیقی یا حقوقی را ببینید.

روش‌های استعلام بدهی مالیاتی چیست؟

شما می‌توانید به‌راحتی امور مالیاتی را به‌صورت آنلاین از طریق سایت اداره مالیات استعلام کنید. اما اگر به هر دلیلی امکان استفاده از خدمات به‌صورت آنلاین وجود نداشت، شما می‌توانید حضوری به دفاتر پیشخوان یا کافی‌نت‌ها مراجعه کنید و با ارائه مدارک لازم، امور مالیاتی خود را اعم از استعلام بدهی مالیاتی، پرداخت بدهی، اظهارنامه مالیاتی و … انجام دهید. یکی دیگر از روش‌های استعلام حضوری امور مالیاتی، مراجعه به نزدیک‌ترین حوزه امور مالیاتی یا ثبت احوال است. بهتر است برای انجام این امور به‌صورت حضوری، به دفاتری مراجعه کنید که مورد اعتماد شما هستند و در‌صورت امکان فردی را که آشنا به این امور است به‌عنوان همراه داشته باشید تا مشکلاتی مانند جعل هویت، سوءاستفاده از اطلاعات و … ایجاد نشود. ولی بهترین راه استفاده از سیستم شخصی و ورو به سامانه آنلاین می باشد.

مطالعه بیشتر  حسابداری مالیاتی چیست؟

استعلام مالیات با شناسه ملی شرکت های حقوقی

اشخاص حقوقی یا شرکت‌ها باید از شناسه ملی برای استعلام بدهی مالیاتی استفاده کنند. شناسه ملی کد یکتایی است که در هنگام ثبت شرکت از اداره ثبت شرکت ها به شما داده می شود.  شرکت‌ها ممکن است از قبل بدهی مالیاتی داشته باشند یا بنابه دلایلی جریمه شده باشند؛ با استفاده از شناسه ملی می‌توانند وارد درگاه خدمات الکترونیک مالیاتی شوند و سوابق مالیاتی، بدهی‌ها، پرداخت‌ها و … را مشاهده و اطلاعات لازم خود را استعلام کنند.

اگر به هر دلیلی موفق به انجام این امور نشدید یا برای پرداخت جرایم مالیاتی و کم کردن میزان جریمه نیاز به کمک داشتید کافی ست تا با ما تماس بگیرید.

استعلام بدهی مالیاتی با کد ملی

اشخاص حقیقی (شامل صاحبان کسب‌وکار، کارمندان و …) باید برای استعلام مالیات از کد ملی استفاده کنند. این اشخاص می‌توانند با استفاده از کد ملی وارد درگاه ملی خدمات الکترونیک شوند و سپس فرایندهای مالیاتی خود را بدون نیاز به مراجعه حضوری انجام دهند.

شما میتوانید برای دریافت خدمات مربوط به امور مالیاتی و استعلام بدهی مالیاتی اشخاص حقیقی با کد ملی با کارشناسان ما در شرکت حسابداری آرتا ارقام تهران تماس بگیرید تا از خدمات تلفنی و رایگان ما نیز بهره مند شوید.

 

71 / 100

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *